Програма курсу за вибором з фізики "Починаємо вивчати фізику" для учнів 6 класів та "Розв'язування різнорівневих задач з фізики" для учнів 7-8 класів

Навчальна програма курсу за вибором "Починаємо вивчати фізику" для учнів 6 класів (35 год, 1 год на тиждень), "Розв'язування різнорівневи задач з фізики" для учнів 7-8 класів (35 год, 1 год на тиждень), розроблена для учнів 6-8 класів загальноосвітніх шкіл

Пояснювальна записка
Програма курсу за вибором з фізики "Починаємо вивчати фізику" для учнів 6 класів (35 годин, 1 година на тиждень) та "Розв'язування різнорівневих задач з фізики" для учнів 7-8 класів (35 годин, 1 година на тиждень), розроблена для учнів 6-8 класів загальноосвітніх шкіл.

Актуальність

В усі часи показником неформального засвоєння фізики в середній загальноосвітній школі було вміння учнів розв'язувати фізичні задачі. Природньо, що проблемі удосконалення методики навчання розв'язування фізичних задач завжди приділялася значна увага. Накопичений багатий досвід застосування різноманітних методів щодо навчання учнів розв'язувати і самостійно складати фізичні задачі, але немає системного підходу у вирішенні питання ефективності методики навчання і складання фізичних задач. Крім того, проблема поєднання високого наукового рівня фізичної освіти із застосуванням сучасних засобів і прийомів розв'язування задач у навчально-виховному процесі загострюється основними обставинами, які відрізняють сучасний стан методики розв'язування фізичних задач від минулого. А саме:
·              Відповідно до сучасної концепції та проекту державного стандарту фізичної освіти в Україні посилені вимоги до розвитку наукового мислення учнів, ознайомлення їх із методами  наукового пізнання та методологією науки. Це повинно допомагати учням глибше розуміти наукові факти, теорії, взаємозв'язок і послідовності етапів пізнання в цілому, формувати пізнавальні навички і вміння. Виконати таке завдання можна лише завдяки підсиленню практичної частини шкільного курсу фізики, зокрема ширшому використаню фізичних задач на уроках та в позакласній роботі.
·              Відповідно до Державної національної програми "Освіта" (Україна ХХІ століття) посилена роль національного виховання у навчальному процесі. Зокрема, це формування творчої, працелюбної особистості, патріота своєї держави, розвиток індивідуальних здібностей і талантів учнів, забезпеченя умов їх самореалізації. Поширюється також робота з пошуку та підтримки обдарованої учнівської молоді. Використання додаткових годин для складання і розв'язування фізичних задач може допомогти вчителю у реалізації цих важливих завдань.

Мета  
·              Сприяти різносторонній взаємодії між викладанням фізики і учнями, як головними складовими частинами навчальної діяльності.При цьому фізична задача виступає як засіб відображення програмного матеріалу, впливу вчителя на учня, морального впливу суспільства на молодь.
·              Оптимально поєднати теорію і практику, актуальність з практичним значенням законів, сприяти становленню і розвитку стійкого інтересу учнів до фізики.  

Завдання
·              Створення системи рівневих задач для кожного розділу шкільного курсу фізики, зміст яких відповідав би конкретному профілю, за яким учні вивчають фізику.
·              Удосконалення існуючих методів і способів розв'язування задач.
·              Організація навчальної діяльності у формі постановки і розв'язування системи задач відповідно до профілю і рівня, на якому учні вивчають фізику.
·              Застосування засобів нових інформаційних технологій.
Програма курсу за вибором орієнтує учителя на подальше вдосконалення вже засвоєних знань та вмінь на формування поглиблених знань та вмінь. Програма поділяється на два розділи. Перший розділ присвячений теоретичному обгрунтуванню курсу. Учні знайомляться з мінімальними відомостами про поняття "задача", усвідомлюють значення задач з фізики в житті, науці, техніці, знайомляться з різними методами розв'язування задач. Зокрема, учні повинні знати основні способи складання задач, вміти класифікувати задачі.
У першому розділі особлива увага приділяється послідовності дій при розв'язуванні задач, аналізу отриманої відповіді. Учні вчаться встановлювати мету задачі, розробляти логічну структуру задачі, накреслювати низку умовиводів, які приведуть до розв'язку. Також учні вчаться аналізувати явища та процеси, про які йдеться в поставленій задачі, добирають усі значення величин, потрібних для її розв'язання. При цьому вони використовують свої знання з природознавства, фізики, інших навчальних предметів, проводять спостереження, дослідження, підбирають потрібний довідковий матеріал.
Другий розділ присвячений вивченю механічних явищ. Це обумовлено такими причинами: з усіх форм руху матерії механічний рух найбільш наочний; у класичній фізиці моделювання фізичних явищ пов'язане зі створенням механічних образів структури фізичних систем та процесів, що у них відбуваються. Механіка – складова частина як класичної, так і сучасної фізики. Причому деякі поняття механіки використовують і в описі мікросвіту. При вивченні механіки формуються такі фізичні поняття: швидкість, прискорення, маса, сила, робота, енергія тощо. Саме при вивченні механіки є можливість довести, як за допомогою мінімального числа фізичних законів єдиними методами розв'язується велика кількість задач на рух. При цьому учні оволодівають такими загальними науковими методами, як: аналіз, синтез, індукція, дедукція.
У третьому розділі курсу важливо звернути увагу на формування правильних уявлень про електричний заряд, як властивість елементарних частин, яка проявляється в процесі електромагнітної та інших взаємодій, дискретність зарядів. Поняття електричного заряду, дискретності заряду формують у процесі вивчення досліду Іоффе-Міллікена. Вивчення закону Кулона потребує чіткого розуміння характеру залежності сили взаємодії точкових зарядів від значення зарядів та відстані між ними.
Вивчення теми "Закони постійного струму" сприяє поглибленню знань учнів про дії електричного струму, напруги, силу струму, опір провідника; виробленню послідовного підходу до обчислення електричних характрестик з'єднань споживачів електричного струму з використанням закону Ома для ділянки кола.
Розглядаючи закони електролізу, потрібно визначити фізичний зміст електрохімічного еквіваленту та сталої Фарадея, а також ознайомити учнів з одним із методів визначення елементарного заряду. Розглянути застосування електролізу в техніці та інших галузях діяльності людини.
Зміст програмних тем складається з трьох компонентів: по-перше, визначення задач за змістовною ознакою, по-друге, виділення характерних задач, по-третє, вказівки з організації певної діяльності при розв'язуванні задач.
Підвищення пізнавального інтересу школярів досягається як підбором задач, так і методичною роботою з учнями. На заняттях використовують колективні та індивідуальні форми роботи, нестандартні форми роботи, впровадження інноваційних технологій.

Програма курсу за вибором
"Починаємо вивчати фізику"
6 клас
(35 годин, 1 година на тиждень, з них 2 години резервних)

Зміст навчального матеріалу
Навчальні досягнення
Тема 1.
Вимірювання фізичних величин (11 годин)
Поняття
Довжина. Площа. Об'єм. Маса. Густина

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя, співбесіда, дискусія, складання блок-таблиць, ознайом-лення зі збірниками задач, підручниками.
Учень:
називає одиниці довжини, площі, об'єму, маси, густини;
розрізняє значення фізичної величини та одиниць її вимірювання;
записує значення фізичних величин в системі СІ;
порівнює одиниці вимірювання фізичних величин;
розв'язує задачі, використовуючи формули площі, об'єму, маси, густини.
Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Довжина"
2. Розв'язування задач з теми "Площа"
3. Розв'язування задач з теми "Об'єм"
4. Розв'язування задач з теми "Маса"
5. Розв'язування задач з теми "Густина"
6. Розв'язування задач з теми "Густина"
Тема 2.
Механічний рух (8 годин)
Поняття
Відстань, час. Швидкість. Середня швидкість

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, складання блок-таблиць, самостійні роботи, фізичний диктант.
Учень:
називає одиниці часу, шляху, швидкості;
наводить приклади проявів механічного руху в природі;
записує формули пройденого шляху, швидкості рівномірного прямолінійного руху, середньої швидкості;
формулює означення механічного руху, швидкості;
розв'язує задачі, використовуючи формули швидкості тіла, середньої швидкості;
характеризує різні види механічного руху.
Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Відстань, час"
2. Розв'язування задач з теми "Швидкість"
3. Розв'язування задач з теми "Відстань, час, швидкість"
4. Розв'язування задач з теми "Середня швидкість"
5. Розв'язування задач з теми "Середня швидкість"
Тема 3.
Взаємодія і сили (7 годин)
Поняття
Земне тяжіння. Сила пружності. Сила тертя

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, складання блок-таблиць, самостійні роботи, фізичний диктант, практикум розв'язування задач
Учень:
називає види сил, одиниці сили;
формулює означення сил тяжіння, тертя, пружності, закон Гука;
розрізняє поняття ваги і сили тяжіння;
записує формули сил пружності, тяжіння, тертя, ваги тіла;
зображає графічно сили, напрям сили, точку прикладання сили;
класифікує види сил за їх природою;
пояснює причини виникнення сил тертя, пружності, тяжіння, способи зміни сили тертя;
розв'язує задачі, використовуючи формули сил тяжіння, тертя, ваги тіла, закон Гука.
Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Сила тяжіння"
2. Розв'язування задач з теми "Сила пружності"
3. Розв'язування задач з теми "Вага тіла"
4. Розв'язування задач з теми "Сила тертя"
Тема 4.
Робота й енергія (7 годин)
Поняття
Механічна робота. Енергія. Потужність

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, складання блок-таблиць, самостійні роботи, фізичний диктант, практикум розв'язування задач
Учень:
називає види механічної енергії, поняття енергії, роботи, потужності, одиниці вимірювання даних величин;
записує формули роботи, потужності, кінетичної енергії, потенціальної енергії тіла, піднятого над поверхнею Землі;
розв'язує задачі, використовуючи формули роботи, потужності, кінетичної та потенціальної енергії.
Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Механічна робота"
2. Розв'язування задач з теми "Кінетична енергія"
3. Розв'язування задач з теми "Потенціальна енергія"
4. Розв'язування задач з теми "Потужність"

Резерв – 2 години

Програма курсу за вибором
"Розв'язування різнорівневих задач з фізики"
7 клас
(35 годин, 1 година на тиждень, з них 1 година резервна)

Зміст навчального матеріалу
Навчальні досягнення
Розділ 1.
Фізичні задачі та їх розв'язування (7 годин)
Тема 1.
Фізична задача. Класифікація задач
(3 години)
Поняття
Фізична задача. Розв'язування задач. Кінематичний та динамічний методи розв'язування задач. Складання фізичних задач. Основні вимоги до складання задач. Методи та техніка складання задач
Тема 2.
Вимоги до змісту задач та їх розв'язування
(4 години)
Поняття
Загальні вимоги до розв'язування фізичних задач. Зміст задачі. Аналіз фізичного явища, складання плану розв'язування задач, чисельний розрахунок. Використання обчислю-вальної техніки для розрахунків. Аналіз розв'язання задач, оформлення задач. Вивчення прикладів розв'язування задач

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, дискусія, складання блок-таблиць, ознайомлення зі збірниками задач, підручниками, рейтинг-контроль, конкурс на складання кращої задачі.
Учень:
називає дефініцію фізичної задачі, кінематичний та динамічний методи розв'язування задач, основні вимоги до складання задач, методи складання задач;
розрізняє значення фізичних величин та одиниць їх вимірювання;
формулює загальні вимоги до розв'язування задач;
записує план розв'язування задач, значення фізичних величин, використовуючи приставки СІ (мікро, мілі, санти, деци, кіло, мега) для утворення кратних одиниць;
характеризує послідовність дій, аналіз фізичних явищ, розв'язування задач, аналіз отриманої відповіді;
користується обчислювальною технікою.

Розділ 2.
Механічні явища (27 годин)
Тема 1.
Рух та взаємодія тіл (17 годин)
Поняття
Рівномірний та нерівномірний прямолінійний рух. Рівномірний рух по колу. Інертність тіл. Взаємодія тіл. Маса тіл. Густина речовини. Явище тяжіння. Сила тяжіння. Закони Ньютона. Сила пружності. Вага. Вимірювання сили. Графічне зображення сил. Додавання сил. Сила тертя
Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, складання блок-таблиць, рейтинг-контроль, практикум розв'язування задач, самостійні роботи, фізичний диктант, експрес контроль
Учень:
називає види механічного руху, одиниці часу, шляху, швидкості, вид сил;
наводить приклади проявів механічного руху в природі, відносності руху, взаємодії тіл, прояву інерції, різних видів сил;
розрізняє види механічного руху за формою траєкторії та зміною швидкості, поняття траєкторії та шляху, поняття ваги й маси тіла, сили тяжіння та ваги;
записує формули пройденого шляху, швидкості рівномірного прямолінійного руху, середньої швидкості, сили пружності, сили тяжіння, сили тертя;
формулює означення механічного руху, траєкторії, швидкості;
описує різні прояви механічної взаємодії, земне тяжіння, виникнення сили пружності при деформації тіла;
зображає сили, зазначаючи напрям, значення і точку прикладання;
класифікує види сил за їх природою;
розв'язує задачі, використовуючи формули швидкості тіла, середньої швидкості, сили тяжіння, тертя, пружності, закони Ньютона;
характеризує способи зміни сили тертя, залежність сили пружності від деформації;
пояснює причини виникнення сил тертя, пружності, тяжіння;
будує графіки залежності швидкості тіла від часу, пройденого шляху від часу для рівномірного прямолійного руху.
Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Рівномірний, нерівномірний рух"
2. Розв'язування задач з теми "Густина речовини"
3. Розв'язування задач з теми "Закони Ньютона"
4. Розв'язування задач з теми "Сила пружності"
5. Розв'язування задач з теми "Сила тертя"
Тема 2.
Робота і потужність. Прості механіми. Енергія (10 годин)
Поняття
Механічна робота. Потужність. Важіль. Блок. ККД простих механізмів. Енергія. Рівновага тіл

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, складання блок-таблиць, рейтинг-контроль, самостійні роботи, фізичний диктант, практикум розв'язування задач, експрес-контроль
Учень:
називає види механічної енергії, одиниці роботи, потужності, енергії; прості механізми;
наводить приклади використання машин і механізмів, перетворення одного виду  механічної енергії в іншу;
формулює закон збереження механічної енергії, "золоте правило механіки";
записує формули роботи, потужності, ККД механізму, потенціальної і кінетичної енергії;
здатний спостерігати перетворення енергії в механічних процесах;
вимірює потужність та ККД механізму;
користується простими механізмами;
розв'язує задачі, використовуючи формули потужності, роботию, кінетичної та потенціальної енергій, ККД, закону збереження енергії
Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Механічна робота. Потужність. Енергія"
2. Розв'язування задач з теми "Прості механізми"
3. Розв'язування задач з теми "ККД простих механізмів"

Резерв – 1 година

Програма курсу за вибором
"Розв'язування різнорівневих задач з фізики"
8 клас
(35 годин, 1 година на тиждень, з них 1 година резервна)

Зміст навчального матеріалу
Навчальні досягнення
Розділ 1.
Механічні явища (продовження)
(6 годин)
Тема 1.
Механічні коливання (6 годин)
Поняття
Коливальний рух. Вільні коливання. Амплітуда, період, частота. Маятники. Математичний маятник. Формула періоду коливань математичного маятника. Коливання вантажу на пружині

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, дискусія, складання блок-таблиць, ознайомлення зі збірниками задач, підручниками, рейтинг-контроль, конкурс на складання кращої задачі.
Учень:
називає види механічних коливань;
формулює ознаки гармонічних коливань;
описує основні характеристики коливального руху;
здатний спостерігати затухаючі коливання маятника;
визначає період коливань математичного маятника;
розв'язує задачі, використовуючи основні поняття гармонічних коливань, формулу періоду коливань математичного маятника.
Розділ 2.
Електричні явища (27 годин)
Тема 1.
Електричне поле (4 години)
Поняття
Електризація тіл, електричний заряд. Закон збереження заряду. Закон Кулона

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, складання блок-таблиць, рейтинг-контроль, практикум розв'язування задач, самостійні роботи
Учень:
називає два види електричних зарядів, одиницю електричного заряду;
наводить приклади електризації тіл у природі, вплив електричного поля на живі організми;
розрізняє точковий заряд і заряджене тіло, електричний заряд і електричне поле;
записує закон Кулона;
формулює закон Кулона, закон збереження заряду;
описує модель точкового заряду;
характеризує електрон як носій елементарного електричного заряду, іон як структурний елемент речовини;
пояснює механізм електризації тіл;
обгрунтовує дискретність електричного заряду;
розв'язує задачі, використовуючи закон Кулона.
Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Закон Кулона"
Тема 2.
Закони постійного струму  (17 годин)
Поняття
Електричний струм в металах. Сила струму, електрична напруга. Електричний опір. Залежність опору провідника від його довжини, площі поперечного перерізу та матуріалу. Питомий опір провідника. Залежність опору провідника від температури.
Закон Ома для однорідної ділянки кола.
З'єднання провідників. Розрахунки електричних кіл.
Робота і потужність електричного струму. Закон Джоуля-Ленца.

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, складання блок-таблиць, рейтинг-контроль, самостійні роботи, фізичний диктант, практикум розв'язування задач, експрес-контроль
Учень:
називає одиниці сили струму, напруги, електричного опору, параметри струму, безпечні для людського організму;
наводить приклади використання електричного струму в побуті, на виробництві;
формулює означення електричного струму, сили струму, опору провідника, закони Ома, Джоуля-Ленца;
записує формули сили струму, напруги, опору для послідовного і паралельного з'єднання провідників, залежність опору провідника від його довжини, площі перерізу та матеріалу;
обгрунтовує природу електричного струму в металах;
розв'язує задачі, використовуючи формули сили струму, напруги, опору провідника, законів Ома для ділянки кола, Джоуля-Ленца;
робить розрахунки простих електричних кіл, знаходить значення фізичних величин за таблицями
Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Залежність опору провідника від температури"
2. Розв'язування задач з теми "Електричний опір"
3. Розв'язування задач з теми "Закон Ома для ділянки кола"
4. Розв'язування задач з теми "Послідовне з'єднання провідників"
5. Розв'язування задач з теми "Паралельне з'єднання провідників"
6. Розв'язування задач з теми "Розрахунки простих електричних кіл"
7. Розв'язування задач з теми "Робота і потужність"
8. Розв'язування задач з теми "Закон Джоуля-Ленца"

Тема 3.
Електричний струм у розчинах і розплавах електролітів
(6 годин)
Поняття
Електричний струм у розчинах і розплавах електролітів. Закони електролізу. Визначення заряду електрона. Застосування електролізу

Типи, види та форми занять
Лекція вчителя та перевірка її засвоєння, співбесіда, складання блок-таблиць, самостійні роботи, практикум розв'язування задач
Учень:
називає одиниці електрохімічного еквіваленту;
наводить приклади застосування електролізу в промисловості;
формулює закони електролізу;
обгрунтовує природу електричного струму в розчинах електролітів;
розв'язує задачі, використовуючи закони електролізу

Практичні роботи
1. Розв'язування задач з теми "Закони електролізу"
2. Розв'язування задач з теми "Визначення заряду електрона"

Резерв – 2 години


Використана література:
1.     Програма "Фізика. Астрономія" (Київ:Ірпінь, 2005) для 7-9 класів.
2.     А. Анісімов, Г. Редько, Г. Толпекіна "Як складати і розв'язувати задачі з фізики" (Київ, "Редакції загальнопедагогічних газет", 2004)
3.     Ю. Галатюк, Я. Левшенюк, В. Левшенюк, В. Тищук "Методи розв'язування фізичних задач. Методи моделювання та аналогії" (Харків, "Основа", 2007)
4.     В. Шарко "Сучасний урок фізики" (Київ, 2005)
5.     Ф. Божинова, М. Кірюхін, О. Кірюхіна "Фізика, 7" (Харків, "Ранок", 2007)
6.     Ф. Божинова, М. Кірюхін, І. Ненашев "Фізика, 8" (Харків, "Ранок", 2008)


Література, рекомендована учням
1.     І. Ненашев "Фізика. Збірник задач, 7 клас" (Харків, "Ранок", 2009)
2.     І. Ненашев "Фізика. Збірник задач, 8 клас" (Харків, "Ранок", 2009)
3.     М. І. Чертіщева, Л.І. Вялих "Тест-контроль, 8 клас" (Харків, "Видавничий дім Весна", 2011)
4.     Л. Кирик "Фізика. Самостійні та контрольні роботи, 7 клас" (Харків, "Гімназія", 2002)
5.     І. М. Гельфгат "Збірник задач з фізики, 7 клас" (Харків, "Ранок", 2011)
6.     І. М. Гельфгат "Збірник задач з фізики, 8 клас" (Харків, "Ранок", 2011)
7.     М. Альошина "Фізика. Типові тестові завдання з фізики, 8 клас" (Харків, "Веста", 2010)
8.     Л. А. Кирик, І.М. Гельфгат І. Ю. Ненашев "Запитання, задачі, тести, 8 клас" (Харків, "Гімназія", 20010)





Немає коментарів:

Дописати коментар